|
|
|
Tweet |
|
|
|
2013. november 7-én a vádirat ismertetésével, illetve tanúk és szakértők meghallgatásával kezdte meg a tárgyalást a Budapest Környéki Törvényszék B. K. ügyében, akit több emberen elkövetett emberölés bűntettének kísérletével vádolt meg a Pest Megyei Főügyészség.
A vádlottat (B.K.-t) a Pest Megyei Bíróság a 2009. január 21-én jogerőre emelkedett ítéletével a különös kegyetlenséggel elkövetett emberölés bűntette miatt emelt vád alól felmentette, mivel a vádlott tudathasadásos elmebetegség paranoid formájában szenvedett, és egyben elrendelte kényszergyógykezelését.
A kényszergyógykezelést a Pest Megyei Bíróság 2010. július 13-án megszüntette, a vádlott az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézetből történt elbocsátását követően Pilisen élő édesanyjához költözött.
A vádlott továbbra is pszichiátriai gondozásban részesült, melynek része volt a gyógyszeres kezelés is. Rendszeresen kellett szednie a gyógyszereket, a vádlott azonban a gyógyszerek szedése mellett, vagy helyett gyakran fogyasztott szeszesitalt. A férfi nem dolgozott, betegségéből és életmódjából adódóan gyakran veszekedett édesanyjával.
A vádlott 2012. október 5-én délelőtt ittas állapotban a konyhából magához vett egy 12 cm pengehosszúságú kést. Édesanyja éppen az udvarra tartott teregetni egy műanyag kosárral a kezében, a vádlott pedig utána ment és azt mondta, hogy „most megdöglesz, a kurva anyádat”.
A bejárati ajtó előtti teraszon a sértett visszafordult a vádlott felé, aki a kezében lévő késsel megpróbálta megszúrni. A sértett hátrálni kezdett, eközben megbotlott a lépcsőn, a kosarat elejtette, a vádlott pedig ezalatt megöléssel fenyegette. Az asszony a szomszédba sietett segítségért, ide a vádlott már nem követte. A nőnek sérülése nem keletkezett, mivel ki tudott térni a szúrások elől. A vádlottat a mentők kórházba szállították, ahol 2012. október 30-ig kezelték.
Az ügy másik sértettjét, Sz. J.-t a vádlott látásból ismerte, egy utcában laktak. A sértett tudta, hogy a vádlott pszichiátriai kezelés alatt áll, azzal is tisztában volt, hogy a vádlott édesanyja élettársának sérelmére élet elleni bűncselekményt követett el.
A sértett és a vádlott között konfliktus nem volt, a sértett rendszeresen köszönt a vádlottnak, aki azonban a sértett üdvözlését nem fogadta és nem is beszélt vele.
2013. január 28-án dél körül Sz. J. kerékpárral indult ebédért a lakhelyéről a városközpont felé, az idősek otthonába, az időjárási viszonyoknak megfelelően téli ruházatban volt, ún. pufi dzsekit viselt. Amikor elhaladt a vádlott otthona előtt, látta, hogy a férfi az udvaron van, ezért köszönt neki, aki a köszönést ekkor sem viszonozta.
A vádlott ezután magához vett egy 18 cm pengehosszúságú kést, kerékpárra ült és a sértett után ment, mert egy belső hang azt mondta neki, hogy „árbóc vért kíván”, illetve „érje utol a vérét”. A vádlott a sértettet hamar utolérte és a késsel hátba akarta szúrni, a kés azonban nem hatolt a sértett testébe, a férfi csak egy ütést érzett a bal válla tájékán.
A sértett leszállt a kerékpárról, úgy, hogy a kerékpár közé és a vádlott közé került és a vádlott is leszállt a kerékpárjáról, úgy, hogy az a lábai között maradt.
A vádlott szidalmazni kezdte a sértettet, a késsel pedig a sértett mellkasa felé szúrt. A férfinak sikerült a szúrás elől ellépni, majd két kézzel maga előtt tartva a kerékpárját folyamatosan az utca szemközti oldalán lévő ház felé hátrált, hogy oda a nyitott kapun be tudjon menekülni.
A vádlott kb. 8 alkalommal szúrt a sértett felsőteste irányába, a szúrásokat azonban a sértett kerékpárja, illetve folyamatos hátrálása elhárította. Hátrálás közben a sértett elesett, a kerékpárja a lábán feküdt. A vádlott ekkor észrevette, hogy a kés pengéje letörött, így felhagyott a támadással és kerékpárjával elhajtott a helyszínről, a kést útközben eldobta. A sértetten sérülés nem keletkezett, de a halálos eredmény elmaradása a sértett aktív védekezésének és a kés eltörésének is köszönhető.
Forrás: Koszta János Budapest Környéki Törvényszék |
|
|
|