|
|
|
Tweet |
|
|
|
Az idő azonban senkit sem kímél, az eleinte apró, közelről éppen csak látható szarkalábak egyre mélyebbek lesznek, és az arc többi területén is felszaporodnak a ráncok. A kozmetikai ipar azonban évtizedek óta küzd e természetes jelenség ellen, és szerencsére ma már létezik néhány olyan hatóanyag, amely képes szembeszállni a ráncokkal. Ismerjük meg közülük a Matrixylt!
Kis molekula, nagy felfedezés
Utazzunk vissza az időben egészen 1999-ig. Ekkor történt ugyanis, hogy a Reimsi Orvosi Egyetem egyik kutatója, Francois-Xavier Maquart professzor publikált egy tudományos cikket, mely igencsak felkeltette a szépségipar figyelmét. A professzor vezette kutatócsapat ugyanis azt vizsgálta, hogy sérülések után hogyan megy végbe a bőr regenerációs folyamata, és meglepő eredményre jutott.
Azt már az iskolai biológiaórák során megtanultuk, hogy az emberi szervezetnek léteznek úgynevezett jelzőrendszerei, melyekbe nem csak a hormonok, hanem a citokinek és a növekedési faktorok is beletartoznak. A testünkben található sejtek különböző anyagok kibocsátásával képesek üzenni egymásnak, amiket a többi sejt érzékel.
Maquart professzor és a vele együtt dolgozó tudósok viszont felfedezték, hogy az élő sejtek között lévő sejtközi állományok - azaz mátrixok - is képesek üzenetet küldeni, apró molekulák, úgynevezett peptidek formájában. Ezeknek a “hírvivő” részecskéknek a neve lett Matrikine.
De hogyan kapcsolódik mindez a kozmetikához? Úgy, hogy a kollagén, mely a bőr öregedéséért felelős, szintén a sejtközi állományban található, és az életkor előrehaladtával a mennyisége fokozatosan csökken. Ha azonban a bőrt sérülés éri, akkor a benne található fibroblaszt sejtek képesek pótolni a megsemmisült kollagént. Adott tehát a kérdés: hogyan lehet ezt a folyamatot a bőr sérülése nélkül a ráncok megelőzésére és csökkentésére fordítani?
A Matrixyl születése
A spanyol Sederma nevű cégnek elsőként sikerült izolálnia és kifejlesztenie egy olyan Matrikine-t, amellyel a bőrben lévő fibroblasztokat kollagéntermelésre tudják sarkallni. Ez a Matrixyl. A felfedezésnek hála a hatóanyag egyre több kozmetikumban, többek között a Helia-D ránctalanító készítményeiben is helyet kapott.
A Matrixyl mindössze 5 aminosavból áll, azonban kutatások bebizonyították, hogy mind az elasztin, mind a kollagén, mind a glukosaminoglokánok termelését képes serkenteni. Az újabb fejlesztésű hatóanyag azonban már két különböző peptidből áll, ezáltal gyulladásgátló tulajdonságokkal is rendelkezik.
A két peptid ráadásul szinergikus hatással van egymásra, ami azt jelenti, hogy felerősítik egymás hatásait, így együttműködve még látványosabb eredményt produkálnak. Ezáltal a mai ránctalanító készítményeknél már nem csak trükkös marketingfogás, hogy simábbá varázsolják az arcbőrt. |
|
|
|