Újabb csapda a rokkantaknak?! |
2014-01-18 13:36:49 | |
A sajtóban üdvözlendő hírként jelent meg, hogy 2014.01.01.-től a megváltozott munkaképességű személyek ellátásának jogosultsági feltételéhez kötött biztosítási idők kiszélesítésével jelentősen megkönnyíti az érintettek helyzetét a kormány.
A biztosítási idők figyelembevétele az alábbiak szerint változott januártól:
A kérelem benyújtását megelőző 5 éven belül legalább 1095 napon át, 10 éven belül legalább 2555 napon át, vagy 15 éven belül legalább 3650 napon át az igénylő, ha biztosított volt, akkor válik jogosulttá a Mvmk. személyek ellátására. Az egészségbiztosítás ellátásai kapcsán két körről kell említést tennünk, a biztosítottakról és a jogosultakról. Biztosított az, aki munkaviszonyban áll, vagy vállalkozó és a jövedelméből járulék fizetésére kötelezett.
Jogosult az, aki saját maga nem kötelezett járulékfizetésre, helyette a központi költségvetés teljesít járulékfizetést. Ide tartoznak pl. a nyugdíjasok, GYES-ben, GYET-ben, ápolási díjban részesülők, nappali tagozaton tanulók, hallgatók, szociálisan rászorultak, kiskorúak, ha belföldi lakóhelyük van, illetve magyar állampolgár kiskorú esetében, az is, aki tartózkodási hellyel rendelkezik.
A biztosított és a jogosult közötti különbség lényege abban határozható meg, hogy amíg a biztosított jogosult az egészségbiztosítás természetbeni és pénzbeli ellátásaira (pl. táppénz, tgyás és gyed), addig a jogosult csak a természetbeni ellátások igénybevételére jogosult (pl. orvosi ellátás).
Aki nem biztosított, annak érdekében, hogy az egészségügyi ellátást igénybe tudja venni, ezen túl is egészségügyi szolgáltatási járulékot kell fizetnie. Ennek összege 2013-ban 6.660 forint volt, 2014-ben az infláció mértékével, 6.810 forintra emelkedett.
OLVASÓINK FIGYELMÉBE (!): Szerkesztőségünket újabb panaszos levelekkel keresték meg a rokkantak, hogy számukra továbbra is elérhetetlen a megváltozott munkaképességű személyek ellátásra való jogosultság, hiába írta a sajtó, hogy a kormány igyekezett a biztosítási idők kiszélesítésével „könnyíteni” a rokkantak helyzetén.
Az érintettek lehetőséget sem kaphattak arra, hogy önmaguk fizessék meg a havi fix egészségügyi hozzájárulást, mert ez sohasem lett felajánlva a számukra! Ebből pedig egyenesen következik: a megváltozott munkaképességű személyek ellátására megalkotott törvény arra sem nyújtott lehetőséget, hogy az érintettek a rehabilitációs, vagy a rokkantellátást igénybe vehessék. Ha az utolsó 15 évben 5 évet meghaladóan ápolási díjat vettek igénybe, vagy a tartós beteg gyermek utáni GYES-t, és ápolási díjat, vagy a 3 kiskorú gyermek után a GYET-et, akkor ezek a panaszosok, ha 40-99% mértékben egészségkárosodottakká válnak, képtelenek lesznek a megrokkanásuk miatt már biztosítási időt szerezni, ha nem találnak betegen munkát? A napi 24 órás szolgálatot igénylő ápolási feladatok mellett, akár beteg gyermeket, akár idős hozzátartozót ápolnak az érintettek, ha őket, magukat az ápolókat, vagy a 3 kiskorú gyermeket nevelő főállású anyát éri baleset, vagy agyvérzés, stb., ők soha életükben nem kaphatnak egyetlen fillér pénzellátást sem?!
A nyugdíjjogosultságot az ápolási díj után egyelőre még nem vették el tőlük, bár 2012. 07.01.-től azt is tervezték, de a nagy társadalmi felháborodás miatt egyelőre a fiókban lapul az a javaslat, a kormány 2012. év nyarán meghirdetett, új nyugdíjreform tervezetével együtt, amit akkor ősszel, már tárgyalt volna az Országgyűlés, ha még visszaemlékeznek erre az emberek a média hírekből. Majd egy választási győzelem esetén jön még itt a feketeleves, bizonyára? Mégis hogyan gondolta ezt a kormány, hogy a 70 ezer fő ápolási díjast, és a GYES-t, és a GYET-et igénylőket, ha baleseti, vagy egyéb rokkantság éri, akkor 65 éves korukig tartsa el őket a szociális törvény és az Alaptörvény szerint a családjuk?! Vagy, ha ők sem bírják, akkor haljanak éhen?
Ezeknek a panaszosoknak a problémáit, már a leköszönő ombudsman is jelezte állásfoglalásában az EMMI felé, hogy ezen a visszásságon mindenképp változtatni kellene. Méltatlan eljárás ez olyan kiszolgáltatottakkal szemben, akik súlyos betegeket ápolnak a nap 24 órájában fillérekért. Azonban, ezeknek az embereknek a biztosítási jogviszony-rendezése a mai napig nem történt meg. Miért nem akar a kormány tudomást venni a több mint százezer embert bármikor érintő problémáról? Az ugyanis senkinek sincs a homlokára írva, meddig kell az ápolási feladatot végeznie a súlyos beteg gyermekéről gondoskodva, vagy az idős családtagjáról való gondoskodás miatt. De, azt sem tudhatják ezek a szerencsétlenek, hogy maguk is mikor rokkannak bele az ápolásba, vagy mikor éri őket egy borzalmas baleset, amiből nem épülnek fel soha!
Az ügyben egy, a nevét elhallgató szakértőnk elmondta: Éppen itt az ideje, hogy gondolkozzunk csak el! Bármikor, bárki megrokkanhat. A kormány pedig ledobta a felelősséget a válláról azzal, hogy suttyomban megszűntette a 120 éves TB garanciákat. Se egészségügyi ellátást, se rokkantellátást, se nyugdíjat, egyszóval semmit sem adna többé az embereknek? Szégyen ez, egy keresztényi kormánytól a XXI. századi Európa kellős közepén! Élhetne az ilyen szerencsétlen rokkant akár egy vadonban ősemberként, a természetre és a Jóistenre bízva a sorsát, mert a befizetett járulékaiért ettől a kormánytól szerintem, már semmit sem remélhet!
A fentiekhez kapcsolódó forrásanyag itt olvasható>>>
Rozy-x
Utoljára frissítve: 2014-01-19 08:29:41 |
|