Humanitárius katasztrófa fenyeget Magyarországon? |
![]() ![]() |
2013-02-03 19:14:16 |
Szolidaritásáról biztosította az éhségmenetet vasárnap megtartott tanácskozásukról kiadott nyilatkozatában számos egyesület. A találkozón részt vett a a Magyar Szociális Fórum (MSZF), a Polgárjogi Mozgalom (PM), - a tanácskozás kiegészült a Pax Romana-hoz, a MEASZ-hoz, és a Közmunkások szervezetéhez tartozó személyekkel, valamint képviseltette magát a rendezvényen a Szocialista Párt is. A résztvevők arra kérték az embereket, hogy vegyenek részt a "Munkát-Kenyeret" menetben, tiltakozzanak a fizikai létüket érintő megélhetési gondok elhanyagolása miatt. A demokratikus erőket pedig felszólították, hogy csatlakozzanak a menet záróaktusához február 11-én, a Kossuth téren.
Az éhségmenetek haladnak a főváros felé, a Fidesz pedig Gyulára látogat és kedden ott tart frakcióülést - számol be most megjelent írásában a Fővárosi Hírhatár >
A demonstráció célja annak elérése, hogy az embereknek legyen mit enniük, legyen hol lakniuk, ne kelljen megfagyniuk, legyen miből megélniük. A kormány végre tárgyaljon velük a négy millió embert sújtó megélhetési problémáról, köztük bérekről, a közmunkások 47 ezer forintos éhbéréről, a rokkant nyugdíjuktól megfosztott emberek sorsáról, a devizahitelesek kilátástalan helyzetéről, a kisvállalkozók ellehetetlenüléséről.
A civilek követelték a március 1-én lejáró kilakoltatási moratórium érvényben tartását mindaddig, amíg nem biztosítanak más lakhatást az önhibájukon kívül fizetésképtelenné vált embereknek.
"Humanitárius katasztrófa fenyeget Magyarországon, a kirekesztettek jelentős része nem jut semmilyen jövedelemhez, ezért nincs tüzelője, vize, világítása, ruhája, megfelelő hajléka, éhezik és fázik, betegség gyötri, miközben lenézik, sokszor vérig sértik őket” – áll a Kiáltvány „Magyarország kormányához” című dokumentumban, melyet a Horváth Aladár vezette PM dolgozott ki, és amit többiek egyhangúan elfogadtak.
A jelenlévők azonnali intézkedésként javasolták, hogy a kormány állíttasson fel ingyen konyhákat és melegedőket a válságtelepüléseken, ahol pedig nem biztosított az iskolás gyermekek étkezése, legalább hét végén egyszeri meleg ételt biztosítsanak a gyermekek és családtagjaik részére. A tüzelő előteremtése érdekében azt kérték, hogy nyissák meg az állami erdőket a szegények előtt, és az erdőbirtokosok is csatlakozzanak a programhoz. Az önkormányzatokat és az állami hivatalokat pedig arra kérik, hogy nyissák meg a középületeket a krízishelyzetbe került emberek előtt. Az orvoshiányos gettótelepülésekre indítsanak mobil orvosi rendelőket, tartsanak szűrővizsgálatokat, mert rendkívül sok az ellátatlan, beteg ember, különösen nagyarányú a pánikos depresszióban szenvedő anyák száma.
Tartós válságkezelésként javasolják, hogy minden családból legalább egy főt foglalkoztassanak, az EU által támogatott vállalkozásokat kötelezzék arra, hogy tartósan munkanélkülit vegyenek fel. Követelték annak a gyakorlatnak a megszüntetését, amely faji alapon tesz különbséget a segítségre szoruló magyar állampolgárok között. A közmunkások bérének rendezését is sürgették az egyenlő munkáért egyenlő bért szellemében.
A totális katasztrófa elkerülése érdekében kérték a kormány gyors intézkedését, ennek elmaradása esetén nem zárják ki, hogy nemzetközi humanitárius segítséget kérnek a hazánkban kialakult helyzet miatt.
Utoljára frissítve: 2013-02-04 05:18:01 |
