A Nem Adom Fel Alapítvány kezdeményezése |
2011-06-23 12:31:09 |
Az EMOTON Ton-Innenputze GmbH magyarországi vállalata, valamint több más környezettudatos cég felajánlásaikkal csatlakoztak a Nem Adom Fel Alapítvány kezdeményezéséhez, mely a fogyatékos emberek megsegítését célozta meg, miszerint passzívház technológiával közintézmény épüljön számukra. Bíró Péterrel az EMOTON magyarországi vezetőjével beszélgettünk a felajánlásról és a természetes, környezetbarát megoldásokról, és egy nagyszabású tudományos kísérletről. - Mi motiválta Önöket, hogy csatlakozzanak ehhez a kezdeményezéshez? - Alapvetően jó gondolatnak tartjuk az alapítvány kezdeményezést, hiszen egy passzívház üzemeltetése nagyon minimális költséggel oldható meg, így egy takarékos modern otthon jöhet létre. Ezeken felül óriási társadalomformáló szerepe van, mely sokakat ráébreszthet a szolidaritásra és a környezetvédelemre egyaránt.
- Mire szövetkezett pontosan az említett tizenhét cég? - A passzívház egy zseniális találmány, de ezt is, mint oly sok mindent az életben sokféleképpen lehet megközelíteni és értelmezni. Lehet szintetikus anyagokból, betonból és műanyag habokból is ilyen jellegű épületet készíteni. Összefogásunk lényege, hogy olyan gyártókat, forgalmazókat kerestünk meg, akik természetes és fenntartható építőanyagokat állítanak elő, vagy forgalmaznak. Illetve olyan cégeket, akik elengedhetetlen komponenseit szállítják a passzívháznak, mint például hővisszanyerős kompakt levegőztető gép, légcsatornák, vagy tömítő szalagok, fóliák.
- Milyen volt a fogadtatása a megkereséseknek? - Meglepő módon az összes megkeresett cég pozitívan reagált és anyagi helyzetükhöz mérten kisebb-nagyobb felajánlásokat tett.
- Svájcban már több mint tíz éve kormányzati előírásokkal, bűntető adókkal próbálják megvédeni a lakosságot a lakóterekbe beszivárgó oldószerek káros hatásától. Az EMOTON vályogvakolatok viszont nem tartalmaznak semmilyen káros anyagot, és a lakóterekben előforduló „VOC”-ket is óriási mértékben képesek megkötni és semlegesíteni. Viszont egyre több cégtől hallani, hogy mennyire környezetbarát. Hogyan tudjuk eldöntetni, hogy valóban így van-e? - Az ember legbecsesebb kincsének – az egészségének – eredetét otthonaink négy fala között találjuk meg. Mai nyugtalan és rohanó világunkban szükségünk van egy helyre, ahol szervezetünk harmonikus környezetben gyorsan és megfelelően regenerálódni tud. A megfelelő építőanyagok kiválasztásával, otthonunk az egészség és a jó közérzet oázisává válik. A svájci példa pont az érme másik oldalát mutatja meg, mégpedig azt, hogy a vásárlók mennyire nehéz helyzetben vannak, amikor építőanyagot választanak. A büntetőadókból származó bevétele 2007-ben Svájcnak 127 millió CHF volt, mely jól érzékelteti azt, hogy mennyi egészségkárosító anyagot viszünk be otthonainkba, anélkül, hogy tudnánk róla. Lehetőség szerint kerüljük az olyan termékeket, melyek oldószereket, vegyi anyagokat tartalmaznak (benzol, formaldehid, aldehid, észter). A természetes építőanyagok (fa, parafa, farost, vályog, vályogvakolat, agyag, kender, nád, stb…) egészségünkre és környezetünkre ártalmatlanok, és mára már szinte minden területre lehet találni megfelelő terméket közöttük. Azt, hogy mennyire egészséges és környezetbarát egy építőanyag, igen nehéz egy laikus vásárló számára eldönteni. Mindenképpen érdemes megnézni az adott termék gyári adatlapját, összetételét és biztonságtechnikai adatlapját, és csak olyan terméket vásároljunk, amely bevizsgált és megfelel az érvényes szabványoknak. Kiváló példa erre, hogy már létezik Magyarországon gyártott, ÉME minősítéssel rendelkező vályogtégla is (Tapolcafői ForrásTégla), mely akár komplett rendszerben kínál különböző falszerkezeteket, beleértve az ökologikus-passzívház szerkezetet is!! Szerencsére számos olyan építész és építész iroda van már, melyek szakszerű felvilágosítást tudnak adni abban, hogy hogyan alakítsuk ki otthonunkat Öko-logikusan!
- Egy nagyszabású tudományos kísérlet - melyet a Holzforschung Austria kutatóintézet végzett el – megvizsgálta az EMOTON vályogvakolatok szorpciós képességét a VOC-kal szemben, vagyis olyan illékony szerves vegyületekkel szemben melyek a lakótereinkben tipikusan fellelhetőek. Az eredmények még a szakembereket is meglepték. - Valóban így van, senki nem számított ilyen jó eredményre. A szőnyegekben, bútorokban és padlózatokban lévő ragasztóanyagok, de a tisztítószerek is állandóan káros anyagokat sugároznak lakótereinkbe, melyek főként az allergiások számára teszik nehezen élhetővé ezt a közeget. A Tonputz a kísérletek szerint oly mértékben semlegesíti a károsanyagokat mint eddig semmilyen más ismert építőanyag. Összesen nyolc vakolatmintát bocsátott a gyártó cég rendelkezésre a vizsgálatokhoz. Az eredmények azt mutatják, hogy mindegyik mintánál igaz volt, hogy az eddig ismert építőanyagokhoz képest átlagon felüli károsanyag felvételre képesek. 24 óra elteltével az egészségügyi határérték ezerszeresének megfelelő Aldehid került a levegőből semlegesítésre a vakolat által. Az összehasonlításképpen rendelkezésre bocsátott hagyományos vályogvakolat ebben a kísérletsorozatban jelentősen alul maradt. Emellett a vályogvakolatok természetes módon képesek a levegő páratartalmát mindig optimális szinten tartani, minimalizálják az elektroszmogot, és csökkentik a finompor képződést. Sokrétű alkalmazhatóságuknak köszönhetően a vályogvakolatok (téglára, vályogra, gipszkartonra, Ytongra, betonra, polisztirolzsalus falazatokra is egyaránt felhordható) egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek, és használatukkal sok lakóépületben eddig soha nem tapasztalt egészséges lakóklímát teremtenek!
- Köszönöm a beszélgetést. |